Adventné vence

EmailGoogle+Facebook

Adventný veniec je tradičná vianočná dekorácia. Adventné obdobie je vymedzené na štyri nedele pred Vianocami, je to obdobie pôstu a duševnej prípravy kresťanov na sviatok Vianoc.  Začiatky adventného obdobia siahajú až do štvrtého storočia, kedy bol advent dlhý dva až šesť týždňov. Až pápež Gregor Veľký stanovil dĺžku adventu na štyri týždne. Symbolom adventu je adventný veniec, ktorý je zložený zo štyroch sviečok. Tie symbolizujú štyri nedele adventu. Svetlo sviece je symbolom príchodu Ježiša, ako svetla veriacich. Prvá adventná svieca sa na venci zapaľuje prvú adventnú nedeľu. Každú ďalšiu adventnú nedeľu sa na venci zapaľuje o jednu sviečku viac, až nakoniec na venci horia všetky štyri sviece.

Adventný veniec je jednou z najpoužívanejších vianočných dekorácií a je obľúbeným predstaviteľom vianočnej atmosféry v domácnostiach. Dokonca v posledných rokoch sa adventný veniec dostáva aj mimo domácností, na verejné priestranstvá. Môžeme ho vidieť ako doplnok v rôznych televíznych reláciách, často sa používa ako dekorácia do nákupných centier, či dokonca niekoľkometrové nadrozmerné veľkosti adventných vencov, ktoré sa ako dekorácia bežne nachádzajú vo svetových veľkomestách.

 

baner_adventne_vence

Symbol skromnosti

Adventný veniec ako kresťanský symbol by sa mal niesť v duchu skromnosti. Pôstne obdobie adventu by malo byť odzrkadlené aj na podobe venca. Výzdoba by mala byť skromná – suché plody, šišky, jednoduchá stuha. Dekorácie majú najčastejšie fialovú, bielu alebo bordovú farbu. Sú to takzvané liturgické farby.

 

Tvar venca

Pôvodne mal adventný veniec tvar kruhu. Tento okrúhly tvar symbolizuje večnosť Boha a nesmrteľnosť duše. V dnešnej dobe však už aj adventný veniec podlieha trendom, a teda sa mení aj jeho tvar, preto ho môžeme vidieť aj v inej, než len okrúhlej podobe. Podstatné však je, aby obsahoval štyri sviečky.

 

 

Zobraziť celú fotogalériu
EmailGoogle+Facebook