EmailGoogle+Facebook

Pár hodín po tom, čo sme sa vrátili z najväčšieho vianočného veľtrhu v Európe, z najväčšej „oslavy“ vianočnej atmosféry a radosti, z mimoriadneho Christmasworld 2015 vo Frankfurte, sme sa ešte stále mysľou nachádzali v rozprávkovo vyzdobených priestoroch výstavného centra. Vstrebávali sme naše dojmy a snažili sa nestratiť sa vo vlastných spomienkach. Christmasworld 2015 každoročne ponúka najvyššiu kvalitu výrobkov, rovnako ako aj nové, pôsobivé koncepty dekorácií a originálnych doplnkov.

 

Táto výstava a veľtrh zároveň berie dych svojim návštevníkom a zanecháva v nich nevídaný pocit kreácie a inšpirácie. Pôvab, radosť, krása, rozmarná nálada a v neposlednom rade komfort predstavovali ústredné body všetkých expozícií. Za ústrednú tému Christmasworld 2015 sme však považovali predovšetkým prvok prírody, ktorý bol všadeprítomný. Vďaka myšlienke stálej spätosti s prírodou sme boli svedkami ihravých a okúzľujúcich kombinácií elegancie a prírodných motívov. Opäť sa nám potvrdilo, že aj tento rok sa bude zobrazovanie moderného spôsobu života niesť v duchu prinavrátenia sa k hodnotám prírody.

baner_frankfurt

Aký materiál bol najviac použitý?

V predchádzajúcich rokoch ovládlo trh predovšetkým sklo a to nestráca svoju popularitu ani tento rok. Trblietavé ornamenty na priesvitných sklený ozdobách rôznych tvarov ohromili svojím glamour nádychom takmer všetkých. Svojho vedúceho postavenia sa rovnako ako sklo nevzdáva ani chladný kov, porcelán s keramikou a či látkový ozdoby.

Avšak novinkami sú eko sklenené ozdoby, ktoré v sebe ukrývajú zelené prekvapenie. Máte pravdu, jedná sa o laicky povedané tzv. „rastlinné“ ozdoby, ktoré šokovali svojím neskrývaným šarmom a prirodzenosťou.

Príroda zabojovala a medzi ozdoby sa vplietli aj tvrdé tkaniny akou je vrecovina a ešte tvrdší materiál v podobe kameňov. Rozličné opletané, vrecovinové dekorácie spolu s ozdobami z opracovaného kameňa mali veľký úspech a svojim jednoduchým, zato rafinovaným zdobením a tvarom zaujali každého okoloidúceho. Jedná sa o hviezdy, srdcia, imitácia čipky a rozkošné vtáčie búdky. Neslúžia len ako závesné dekorácie na stromček, ale aj pod lampu či obyčajné kukátko.

No a čo iné by nám mohlo ešte viac pripomínať prírodu, ako samotné médium veľtrhu – Drevo. Všakovaké minimalistické i obrovské prevedenia dreva vládli celej lesnej rozprávke Christmasworld 2015.

Papierové špirály či zaoblené papierové prevedenia s origami nádychom žiarili vnútorným osvetlením nie len v interiéry, ale aj v našich srdciach. Kreativite sa naozaj medze nekladú, čo potvrdil široký výber týchto netradičných dekorácií s bezchybne povystrihovanými zvieratkami, snehovými vločkami a čímkoľvek na čo by ste si len spomenuli.

Mašle, zvony a iné

Vintage závan sa niesol od jedného kúta k druhému. Drobné mašle s krásnych stúh, očarujúce hrkálky a starodávne sošky zobrazujúce zvieratká patria do top dekorácií na nadchádzajúce Vianoce. Tohtoročné trendy sa neštítia aj morským motívom, ktoré sú obvykle symbolom letných hier a dovolenkového šialenstva, avšak dizajnéri sa s aj s týmito prvkami vyhrali a tak je (nie len) morský koník, chobotnica a ďalšie oživením v mori klasických ozdôb. Morská tématika sa tak dostáva do povedomia nekonvenčne zmýšľajúcich ľudí, ale hlavne malých detí, ktoré považujú čokoľvek z morskej ríše za čarovné.

Vidiecky štýl so sebou priniesol zvony a sánkové potešenia. V správne zvolenej kombinácií s ostatnými ozdobami sa tak poľahky vytvorí dojem tradičných Vianoc na dedinách, alebo práve naopak škandinávsku moderný eleganciu s vkusne nenáročným a čistým zariadením.

K vidieckemu štýlu zaradíme aj lesné očarenie: halúzky, šišky, konáre a bobule v lesklom alebo matnom poňatí, s alebo bez príkras. Pridanie umelého snehu môžeme chápať ako podčiarknutie autenticity, rovnako aj malé umelo zasnežené stromčeky, ktoré môžu spĺňať viacero funkcií. Na Christmasworld 2015 sme sa stretli so stromčekmi, vyrobených zo zlepených latiek, skladacie stromčeky ale aj tie na siahodlhých kmeňoch.

Staré použité veci z hocijakej oblasti života (no predovšetkým priemyselnejšieho charakteru) sa v renovovanom stave dostávajú do popredia. Súvisí to so spomínaným vintage look-om, ktorému nemožno odoprieť retro ráz. Do tejto skupiny patria napríklad aj zabudnuté čipky a jej motívy s trblietkami.

Vence gigantických rozmerov zdobia okná a vchodové dvere, čím sa stávajú najdôležitejšou časťou celej výzdoby, keďže sú najviac (a najskôr) na očiach. Svojimi naozaj veľkými rozmermi umožňujú aranžérom a Vám bohato sa vyhrať na ich výzdobe.

Anjelici – malí, veľkí – už nie sú poňatí v klasickom znení, ale obsahujú prírodný materiál ako napríklad vlnu, predstavujúcu kožúšok. Samozrejme, že sa aj tento rok nabažíme anjelikmi s predĺženou siluetou, či so sklenenými krídlami, ale tento nevšedný „zjemňujúci“ detail dodáva novým anjelikom skutočnú nadčasovosť.

Zo živočíšnej ríše

V predchádzajúcich článkoch sme Vám spomínali popularitu sobov a sovičiek, ktoré sa stali vyslovene neutíchajúcim hitom Vianoc 2014. Neveľkou novinkou sa stáva fakt, že tieto zvieratká ešte dlho neopustia naše príbytky a budú nám skrášľovať Vianoce aj v roku 2015. Pridaním kožušinového prvku pri soboch a jeleňoch sa dostávame ešte bližšie k prírode. Naopak vybrať si môžete aj zo širokého druhu nóbl ligotavých zvieratiek, ktoré svojím jagavým vzhľadom dopĺňajú luxusný črtu. K týmto dvom nositeľom ducha Vianoc sa pridajú aj… Medvede, vtáky, líšky a zajace! Chvostov, krídiel a rýchlych nôh budeme mať v roku 2015 „habadej“!

Aké farby Vám naservírujeme?

Najväčším prekvapením bolo zavedenie čiernej, antracitovej a uhľovo-šedej do obehu Vianoc. Aj bordeau, starorúžová, magnóliová, oceľová a fialová tvorili väčšinu dekorácií v zmesi ďalších farieb. Nemeniace sa zelené odtiene poľovníckej a lesnej, majú v repertoári pridané tóny modrozelenej, morskej a mätovej zelenej. Sýta purpurová a černicová dokonale ladí s kardinálskou červenou, stálicou v škále vianočných farieb. Zlatá, zlatá champagne, medená, bronzová, cínová ale aj strieborná aj naďalej vedú v rebríčku najpoužívanejších farieb. Spomeňme ešte riflovú modrú „denim“, ktorú si osvojili Škandinávci, rovnako ako iskerníkovú.

Na svoje si príde každý, aj deti!

Odborníci a dizajnéri sa tentokrát zamerali aj na rodiny, ktoré dostali pod stromček nové prírastky. Deti vnímajú sviatočné obdobie Vianoc inak, sú obkolesené zábavou a explóziou jasania. Nový spôsob dekorovania Vašej domácnosti môže prebiehať hravou formou, do ktorej zapojíte práve svoje detí.

Ľahká výroba vlastný ozdôb z nenáročného materiálu, ako je vyššie spomenutý papier, ale aj prispôsobenie výzdoby detskému uhlu pohľadu, tým sa zaoberá ďalší trend Vianoc. Visiace drevené alebo plastové ozdoby, fimo vhodné na tvarovanie alebo obyčajná plastelína, to všetko môže poslúžiť ako nekončiaca studnica originálnych a nenapodobiteľných nápadov, ktorými si môžete vyzdobiť okolie. Látkové vystrihnuté a ušité ozdoby farieb ako je rubínovo červená, tyrkysová, výrazná žltá, oranžová a modrá rozjasnia celú domácnosť a pridaním trochu zlatej champagne dodajú interiéru nádych nekončiacej sa vianočnej „párty“.

Niekomu môže tento štýl pripadať v konečnom dôsledku trochu extravagantný, avšak jasné, vibrujúce farby, detský temperament a iskrivá živočíšna energia Vášho dieťaťa môže vytvoriť práve tú atmosféru Vianoc, ktorú tak dlho hľadáte. Duša dieťaťa totiž zapláta všetky nedostatky a zaplní každú medzierku.

Čo sme si so sebou odniesli na Slovensko?

Z Christmasworld 2015 sme si odniesli predovšetkým vnuknutie na zavedenie noviniek aj do našej vianočnej predajne. Samozrejme, že sme nakúpili tej najrozmanitejší tovar, aby sme Vás s nadchádzajúcimi Vianocami 2015 náležite potešili a oslovili sviežou ponukou najaktuálnejších trendov.

Kompletná fotogaléria

EmailGoogle+Facebook